Yay Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Yay Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Yay Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Jüpiter: Fiziksel ve Entelektüel Büyüme

Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jüpiter, Zodyak'taki turunu 12 yılda tamamlar. O, fiziksel ve entelektüel büyüme ile ilgilidir (astrolojide). Jüpiter'in karakterinde bilginin kazanılması ve felsefi gelişme yatar. Bu bilgi, yabancı ülkeleri ve insanları anlama yetisi ile bütünleştirilmiştir. Doğum haritasında Jüpiter etkisi kuvvetli ise kişiler sağlam karakterli, iyimser ve açık fikirlidirler.

Enerjilerini olumlu yönde yönlendirebilirler. Sert etkileşimi bir Jüpiter'de ise abartılı, taşkın ve anlamsız iyimserliğe sahip bir kişilik yapısı görülür. Jüpiter, Güneş Sistemi'nin en büyük gezegenidir. O kadar büyüktür ki diğer gezegenlerin tümünü içine alabilir. Astrolojik yorum bazında da yansıttığı bu etki, aynı ordan parlak ve büyüktür. Ruhumuzdaki gelişim, ilerleme ve işbirliği, heyecan, neşe, yüksek ruhluluğu açıklayan kaynak Jüpiter'dir. Şifre olarak "olumluluk, hoşgörü, iyimserlik, gidilmeyen yerlere gitmek, merak etmek, öğrenmek, patlamaya hazır olmak" sözcükleri seçilebilir.

Haritada aktif duran bir Jüpiter varsa (Yay burcu olmanız şart değil) kişiler ilgi sahalarında asla tatmin olamazlar. Başka bir yerlerde daha iyisinin olabileceğini bilir, bilmedikleri ve tanımadıkları daha pek çok şeyin bulunabileceğine inanırlar. Öğrenmenin en iyi yolunun seyahat olduğuna inanırlar. Şehirlerarası, ülkelerarası hatta içsel arayış yolculuklarına en büyük teşvik, Jüpiter'in kuvvetli açılarıyla gelir.

Doğum anında durduğu nokta, eğlenme şeklini, arkadaş çevresini, sosyal aktiviteleri oluşturur. Hayatınızda genişleme ve yenilik görülen zamanlar, Jüpiter'in, transit etkilerine bağlı olarak doğum haritanıza sihirli dokunuşlar yaptığı periyotlarıdır. Jüpiter'in etkili olduğu dönemlerde hoş sürprizler, beklenmedik arkadaş ziyaretleri gerçekleşebilir. Kendinizi, genel halinizin daha üzerinde, olumlu hissediyorsanız, bu günlerde Jüpiter, doğum haritanızın hoş bir alanında geziniyordur. "Çok fazla", "çok", "en çok", "daha", "daha iyi" gibi kelimeler, Jüpiter'in etkilerini anlatacaktır.

Jüpiter, etkileşim içinde bulunduğu gezegenlerin tüm özelliklerini olumlu yönde farklılaştırır. Venüs ile etkileşimde maddi kaynakların bolluğu ve fiziksel dış güzellik söz konusuyken, Mars ile etkileşiminde güçlü kas yapısını anlatabilir. Kadının haritasında Güneş'le, erkeğin haritasında Ay ile birleşmişse hayat boyu çok olumlu aşk ilişkileri yaşanacağını da müjdeleyebilir. Jüpiter bir nevi büyüteç gibidir, olumlu-olumsuz ne varsa her şeyi büyüttüğü unutulmamalıdır.

Jüpiter'in Doğum Haritasındaki Gücü

Jüpiter, Yay ve tradisyonel olarak Balık burcunu yönetir. Ya da Jüpiter, Yay'da dignifiye (dignified) olmuş denir. Jüpiter'iniz Yay'da ise kişinin hayatında Jüpiter'in bulunduğu ev konuları ve açıları ön plana çıkacaktır. Zodyak'ta doğal olarak 1. ev Koç burcundan başladığı için, 9. eve Yay burcu girer. Jüpiter, 9. ve 12. evde çok kuvvetlidir.

Bir gezegen, yönettiği burcun karşısındaki burçta zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Jüpiter, İkizler ve tradisyonel olarak Başak burcunda ve 9. evde (6. evde) zararlıdır. Jüpiter'iniz İkizler'de ise bulunduğu ev konularına ve açılarına hakimiyetiniz zorlaşır, istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Gezegenler, yönetici burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burç da bulunabilirler. Gezegen burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Jüpiter, Yengeç burcunda ve 4. evde yükselir.

Gezegenler yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Jüpiter, Oğlak burcunda ve 10. evde düşer.

Jüpiter'in Astro Vücut Dili

Jüpiter, astrolojide karaciğeri yönetir.

Yağların yakımı ve glikojen miktarı ile ilişkidedir. Horoskoptaki sert Jüpiter açıları, doğuştan hassas bir karaciğer, yüksek kolesterol ve dengesiz insülin salgılanmasını, ters Jüpiter transitleri ise dönemsel karaciğer rahatsızlıklarını belli eder. Bu tip insanların şeker hastası olma riskleri yüksektir. Pankreas görevini yapmıyorsa insülin salgısı dengesizleşir. Vücuttaki fazla insülin miktarı, yağa dönüştürülür. Bu yağ birikimi, damar sertliğine sebep olacaktır. Eğer adrenalin ve tiroksin hormonları, yeteri kadar salgılanmıyorsa (Güneş'in astro vücut diline bakın) bu yağlar enerjiye dönüştürülemez. Tiroit salgı bezinin uyarılıp tiroksin salgılanması sağlanmalıdır. Bu yüzden fazla yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak ve insülin salgısını artıracak karbonhidratlardan uzak durmak gerekir.

Hidrojene edilmiş besinler (özellikle margarin, kraker, cips, patlamış mısır, fıstık ezmesi, kızarmış patates) karaciğeri yoracağından, yemek listesinden çıkarılması gerekir. Çok yağlı besinlerin yenmesi, gerekli faydalı yağların (Yağlar, Jüpiter tarafından yönetilir) ve kalsiyumun (Satürn tarafından yönetilir) vücut tarafından kullanılması engelleyeceğinden, kaçınılmalıdır. Özellikle Güneş/Jüpiter, Venüs/Jüpiter etkileşimi kuvvetli olan kişilerin, beslenme düzenlerine dikkat etmeleri iyi olur.

Yay burcunun yönetici gezegeni ve özellikleri nedir? Yay burcu hangi yönetici gezegenden etkileniyor?