Balık Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Balık Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Balık Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Romantizm, Nostalji ve Mistisim

Işıltıdan hoşlanan, ümit eden ve hayallerin bir gün gerçek olacağına inanan yönümüzü temsil eder. İnsanları ve kendimizi kandırdığımız konuları anlatır. Onun enerjisi psişik bir sünger gibidir. Etraflarındaki her şeyi emer, kendisi de aynı şekilde emilir. Haritasında Neptün'ün güçlü konumunda olanlar, genellikle kendilerinden daha kötü durumda olanlar için acı çeken, hayır işleriyle uğraşan kişilerdir. Onlar her şeyin büyük bir planın parçası olduğunun farkındadır. Kendisi ve diğerleri arasında bir fark yoktur. Dolayısıyla başkaları acı çekiyorsa, o da acı çeker.

Böylesine hassas bir yapı ile günlük hayatın katı gerçekleriyle pek iyi örtüşmediği için, Neptün, aynı zamanda olaylardan bir şekilde kaçan tarafımızı da gösterir. O, insanları gerçek hayattan uzaklaştırırken, bir yandan inandığınız her şeyi yıkar, diğer yandan her şeyin düzeleceğini de söylemeye devam eder.

Astrolojik olarak; vücutta Ay'la birlikte sıvıları idare eder. Tek başına ise; uyku, meditasyon, din, ibadetle ilgili yerler, alkol, uyuşturucu, ilaç, virus, özellikle zehirler, vücudun karşı koyma kalkanı olan bağışıklık sistemi, yaratıcılık ve mistik güçler Neptün yöntemi altında kabul edilir. Bir film izlerken ya da gerçekleri görmezlikten gelerek hayal dünyasına dalma, konuşma anında seçilen sözcüklerin birbiriyle oluşturduğu harmoni, Neptün'ün nasıl çalıştığı ile ilgilidir. Sizi her şeyin istediğiniz gibi olduğuna inandıran, bozuk çalışan Neptün olabilir. Gerçek keskin dişleriyle karşınızda belirdiği an ise, büyük hayal kırıklıklarının yaşanması kaçınılmaz olur. Bu yüzden horoskoptaki Neptün dikkatle incelenirse, sakıncalı davranışlar ve kendinden kaçış engellenebilir.

Neptün'ün Doğum Haritasındaki Gücü

Neptün Balık burcunu yönetir. Ya da Neptün, Balık'ta dignifiye (dignified) olmuş denir. Neptün, bir doğum haritasında Balık'ta ise, Neptün'ün bulunduğu ev konuları ön plana çıkar. Bunlara rahatlıkla hakim olabilirsiniz. Zodyak'ta doğal olarak 12. ev Balık burcuna düşer. Bu yüzden Neptün 12. evde kuvvetlidir.

Bir gezegen, yönettiği burcun karşısındaki burçta zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Neptün, Başak burcunda ve 6. evde zararlıdır. Neptün, Başak'tayken bulunduğu ev konularına ve açılarına hakimiyetiniz zorlaşır, istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Gezegenler, yönettiği burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burç da bulunabilirler. Gezegen, burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Neptün, Aslan burcunda ve 5. evde yükselir.

Gezegenler yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Neptün Kova burcunda ve 11. evde düşer.

Neptün'ün Astro Vücut Dili

Astrolojide Plüton kadar Neptün de hipofiz bezinin salgılarıyla ilgilidir. Neptün astrolojide zehirlerin, toksik maddelerin, ilaçların yöneticisi kabul edilir. Neptün'ün haritadaki konumlanışı ile kişinin vücudundaki toksik maddeleri atma gücünü anlayabilirsiniz. Vücuttaki toksik maddeler her türlü bakteriyel fonksiyonlara ve virüslere karşı vücut dengesini bozar, bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Sert Neptün etkileşimi almış kişiler, her türlü zehirlenmelere karşı dikkatli olmalıdır. Sık sık alerjik reaksiyonlar geçirebilir, giyim eşyalarından bile mikrop kapabilirler. Balık burçluların en çok hafıza problemleri yaşadıkları, işlerinde konsantrasyon zorluğu çektiklerine rastlanmıştır. Astrolojide kanser ve alzheimer, Neptün ile ilişkilendirilir.

Balık'ın yöneticisi Neptün'dür. Neptün hakkında astrolojik açıklamalarda sağlıkla ilgili bir şeyler söylenecekse sinir sistemi ve paratiroit bezlerle ilgili yorumlar yapılabilir.
Balık burcunun yönetici gezegeni ve özellikleri nedir? Balık burcu hangi yönetici gezegenden etkileniyor?