Oğlak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Oğlak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Oğlak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Sınırlar, Duvarlar ve Kurallar

Satür'ün kelime anlamında; sınırlar, duvarlar ve kurallar vardır. Bu gezegenin astrolojik olarak aktif olduğu devreler, değişiklikleri önlemek için duvarların örüldüğü ve "hayır" denmesi gereken zamanlardır. İçinizdeki eleştiren anne-babadır. Bulunduğu astrolojik evde, erteleme, yasaklama, hata yapmaktansa hiçbir şey yapmama kararları alınmalıdır. Bu gezegen, sadece gerçekleri sever. Toplumsal açıdan neyin "normal" olduğunu söyler. Yaşlılara saygı göstermeyi, kurallara uymayı, işleri doğru yapmayı da öğütleyen, Satürn etkileridir.

Haritada durduğu yer, kişinin kendisini saygılı, ciddi ve tutucu bulduğu konuları belirler. Emin oluncaya dek asla hareket etmememiz gereken durumları gösterir. Karşılığında bir şey beklemeden yapılmayan işleri, kazandığını hak etmeyi temsil eder. En disiplinli, sabırlı, dayanıklı, bilinçli olduğunuz yerdir. Satürn'ünüz, doğru olanı yapmak, mantığınızı dinlemek, ahlaklı ve saygılı olmak gibi kavramların fazlasıyla farkındadır.

Satürn, Zodyak'taki bir turunu yaklaşık 28,5 ile 29 yılda tamamlar. Yani doğum anındaki konumuna dönmesi gereken süre budur. Sorumluluğu ve disiplini temsil ettiği için, bir burca girdiği zaman, hayattan alınacak dersleri, nerede sınır konulacağını ortaya çıkarır. Satürn'ün tam döngü geçişine denk gelen olgunlaşma yaşı, 29 değil midir? Genel olarak bu yaşlarda daha farklı düşünmeye başlar, hayatın gerçekliği ile tam tanışır, sorumluluklar almaya davet ediliriz. Gözlemlendiğinde, bu yaşta yapılan evlilikler, alınan önemli kararlar, çocuk sahibi olma isteği, diğer yaşlara göre fazladır.

Satürn çoğunlukla, bizim "içimizden gelen tedbir" ve "neden" sesidir. Satürn sayesinde disiplin, sağduyu ve sabrı geliştirebiliriz. Satürn doğum haritasında doğumdan başlayarak, 7 yılda bir aktifleşerek bir sınav dönemi hazırlar. Bu yüzden kişilerin 7-9, 14-16, 21-23, 28-30, 35-37, 42-44, 49-51... yaşları, geçmişlerini incelemeleri gereken, kendilerini nadasa bırakıp dinlendikleri ve sonuçta bir karar aldıkları devreleri gösterir.

Satürn'ün Doğum Haritasındaki Gücü

Satürn; Oğlak'ı, tradisyonel olarak da Kova'yı yönetir. Bu duruma, Satürn, Oğlak'ta veya Kova'da dignifiye (dignified) olmuş denir. Yani Satürn bir doğum haritasındaki Oğlak veya Kova burcundaysa kişinin hayatında Satürn'ün bulunduğu en konuları biraz daha ön plana çıkar. Zodyak'ta 10. ev, Oğlak burcunun evidir. Bu nedenle Satürn, 10. evde kuvvetlidir. Bir gezegen yönettiği burcun karşısındaki burçta zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Satürn, Yengeç'te ya da Aslan'da ve 4., 5. evlerde zararlıdır. Satürn'ünüz bu iki burçtan birindeyse bu burçların bulunduğu ev konularına hakimiyetiniz zorlaşır ve istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Gezegenler, yönetici burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burçta da bulunabilirler. Gezegen, burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Bu yükselim ya da eksaltasyon (exaltatiton) denir. Satürn, Terazi burcunda ve 7. evde yükselir. Gezegenler yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Satürn, Koç burcunda ve 1. evde düşer.

Tekrar hatırlatmak gerekir ki böyle durumlarda düşen veya yükselen, yararlı veya zararlı olan gezegenler değildir. Bu özellikler sadece kişiliğin veya olayların akışını belirten şifrelerdir.

Satürn'ün Astro Vücut Dili

Oğlak'ın yöneticisi Satürn; kemikleri, dişleri, mineral tuzları konusunda bilgiler verir. Adrenalin salgısı, Satürn açılarıyla ilgilidir. Büyümeyi düzenleyen ön hipofiz bezindeki salgıların düzeni, dalağın çalışması, Satürn açılarıyla ilgilidir. Bozuk Satürn açılarında vücut, besinlerden gerekli mineral ve vitaminleri almakta zorlanır.

Satürn, sağlık için haritada çok dikkatli incelenmelidir. Çünkü neler getireceği, diğer açılara çok bağlıdır. Kanser, AIDS gibi sinsi ilerleyen hastalıklar zorlu Satürn etkileşiminde ortaya çıkar. Zayıflık, verem, artrit, romatizma, kabızlık, zatürre, nezle, soğuk algınlığı, böbrek ve safra kesesi taşları, Satürn açıları ile aktive olurlar. Yaşam enerjisi, Güneş kadar Satürn'le de ilgilidir. Kemikler enerjisizlikten düzgün çalışamaz, eklemlerde ağrılar, kemik hastalıkları ve bir çok psikomatik hastalık belirtileri görülebilir.

Pozitif düşünceler, vücudun elektromanyetiğini dengeleyeceğinden, hayat enerjisini yükseltecektir. Hormon salgıları da yüksek hayat enerjisinde düzenli çalışır. Satürn'ün bozuk açıları, ilaçlardan önce, neşeli ve Güneşli bir çevrede, pozitif insanlarla birlikte vakit geçirerek dengeleyebilir. Satürn, transitte veya doğum haritasında sert etki altındaysa, ilaçların yan etkilerine sıkça maruz kalabilir.

Satürn, mineral tuzların dengesiyle de ilişkilidir. Vücuttaki laktik asidin ve asit toksinlerin nötrlenmesine yardımcı olan bu tuzlar, kemik yapısının şekillenmesindeki enerji üretiminde ve hazım sırasında kanın dengelenmesinde de görevlidirler. Sert açılarla Satürn aktif olduğunda, ağır üzüntüler, depresyon sonucunda adrenalin düzeni bozulur ve salgı miktarı azalır. Adrenalinin azalması, hezeyanların ve korkuların artmasına neden olabilir. Yaşam gücünün kaybedilmesi pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Bu arada günlük gezegen geçişlerinizde aldığınız ters gezegen açılarınızı da hesaba katmayı unutmayın. Özellikle Satürn; Ay, Güneş, Mars ile sert etkileşimdeyse uzun süreli sağlık sorumları yaşatabilir.

Oğlak burcunun yönetici gezegeni ve özellikleri nedir? Oğlak burcu hangi yönetici gezegenden etkileniyor?