Akrep Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Akrep Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Akrep Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Korkutucu Görevler

Plüton'un haritadaki durumu, değişimi, yeniden doğmayı ve gençleşme gibi konuları ele alır. Doğum haritasındaki kuvvetli bir Plüton, kişinin, hayatı boyunca zor görevler üstlendiğini, asla belkilerle uğraşmadığını, işini kesinlikle gerçekleştiren bir güce sahip olduğunu anlatır. Plütonik diyebileceğimiz bu kişiler, bir işe başladıkları zaman geri dönmezler.

Onlar ateşe yürümeyi seven, hayatı genellikle acılarıyla deneyimleyen tiplerdir. Hayatları kolay olmaz. Başlarına gelen, güçlerinin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Plüton'un haritadaki ev yerleşimi ise, hangi acılardan ders almamız gerektiğini belirler. Aynı zamanda uç noktalarda yaşamayı seven, sürekli evrim halinde olan ve değişimler okyanusunda sürüklenen Plütonik kişiler, büyük toplumsal değişimlerde önayak olmuşlardır.

Gezegenler arasında en arzu edilmeyen korkutucu görevler Plüton'a aittir. Ölüm, yok olma ve yıkım konularıyla ilişkilendirilir. Çok konuşulmayan cinsellik, tedirginlik duyularak anlatılmaya çalışılan yeniden doğuş (reenkarnasyon) gibi başlıklar da onunla ilgilidir.

Vücutta, hayat ve ölüm sürecinin başladığı üreme organlarını yönetir. Ayrıca doğum haritasında kuvvetli bir Plüton, cinsel yaşamdan çok yatkın bir kişilik göstergesi olabilir. Tabii ki diğer kişisel gezegenlerle yaptığı etkileşimler de kontrol edilmelidir. Özellikle Venüs veya Ay'la etkileşim halindeki bir Plüton, cinsel olgunluk ve çoğalmayla ilgili olabilir.

Plüton harekete geçtiğinde değişimler kaçınılmazdır. Hareketlenmeye başlayıp, doğum haritasında belli yerlere dokunduğu zamanlar, yoğun duyguların yaşanabileceği evrelerdir. Plüton'un aktifleşmeye başladığı devrelerde, ölümlere veya yeni başlangıçlara hazır olmalısınız. İçimizdeki ses, hayatın başka bir yere akmaya başladığını söylemeye başlayabilir. Aynı zamanda tehlikeli tecrübelere doğru da sürükleyebilir.

Plüton'un Doğum Haritasındaki Gücü

Plüton Akrep burcunu yönetir. Ya da Plüton, Akrep'te dignifiye (dignified) olmuş denir. Plüton, bir doğum haritasında Akrep'teyse, Plüton'un bulunduğu ev konuları ön plana çıkar. Zodyak'ın doğal olarak 8. evi Akrep'ten Başlar, bu nedenle Plüton 8. evde kuvvetlidir. Bir gezegen, yönettiği burcun karşısındaki burcunda zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma, gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Plüton, Boğa burcunda ve 2. evde zararlıdır. Plüton Boğa'dayken bulunduğu ev konularına ve açılarına hakimiyetiniz zorlaşır ve istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Gezegenler, yönettiği burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burç da bulunabilirler. Gezegen, burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir.

Plüton, Balık burcunda ve 12. ede yükselir. Gezegen yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemez. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Plüton, Başak burcunda ve 6. evde düşer.

Plüton'un Astro Vücut Dili

Astrolojide güçlü bir gezegen olarak bilinen Plüton, vücut içinde endokrin hormonu ve beyin epifizi ile ilgili olayların göstergesi kabul edilir. Plüton açıları bozuk olan bir harita sahibi, enerjisini dengeleyemez ve pek çok hastalığa davet edebilir.

Beyin epifizi salgısı vücutta çok önemli görevleri olan bir sıvıdır. Özellikle Plüton Güneş'ten ters açı alıyorsa, kişi çok sinirli ve fazla enerjik baskın bir tipken, Ay'dan ters etkileşim alıyorsa psikolojik kökenli hastalıkları davet eder. Gezegenlerin sağlık alanında yansıttığı şifreleri anlamak için çok araştırma yapmanız gerekiyor. Sadece birkaç gezegeninizin ters etkileşim alması hasta olduğunuzu göstermeyecektir.

Akrep burcunun yönetici gezegeni ve özellikleri nedir? Akrep burcu hangi yönetici gezegenden etkileniyor?